Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Kanser şüphesi olduğunda ya da kanser tanısı konduğunda ne yapmalıyım?
Her branşın bir uzmanı olduğu gibi kanser hastalarının takip ve tedavi yönetimini yapan uzman hekimler olan tıbbi onkoloji uzmanı bir hekime başvurulmalıdır.
Çok fazla sayıda öneri var, tedavime nasıl karar vermeliyim?
Konu kanser gibi ciddi bir hastalık olunca hastaların çevresinden gelen öneriler çok çeşitli ve kafa karıştırıcı, hatta moral bozucu olabilmektedir. Bu noktada hastanın, konunun uzmanı başka bir hekimden ikinci görüş alması rahatlatıcı ve tedavide doğruluk oranını arttırmada yardımcı olabilir.
Kanser tedavisinde karşıma neler çıkacak?
Tedavi sürecinde hastaların karşısına ameliyat, radyoterapi, kemoterapi, radyoaktif ilaç tedavileri veya bazı girişimsel radyolojik yöntemler çıkabilir.
Kanser tedavisinde rol alan birimler nelerdir?
Cerrahi branşlar (organlara özel tümör cerrahisi birimleri, örnek jinekolojik onkoloji, cerrahi onkoloji), radyasyon onkolojisi ve medikal (tıbbi) onkoloji.
Ameliyat, radyoterapi, kemoterapi hepsinin de uygulanması şart mı?
Hayır. Kanserin köken aldığı organa, hücre tipine ve hastalığın evresine göre uygulanması gereken tedavi yöntemi değişiklik göstermektedir.
Kansere bıçak değmesi tehlikeli midir?
Konunun uzmanı ve tecrübeli cerrahi hekimlerin elinde olması koşuluyla, halk arasında söylenen bu sözün aksine hastalığı tedavi edicidir.
Tedavinin hangi sırayla yapılacağı nasıl belirleniyor?
Onkoloji hastasında güncel tedavi yöntemi, ilgili merkezde oluşturulan onkoloji konseylerinde ilgili branşların katılımıyla düzenlenen multidisipliner yaklaşımla uygulanacak tedavi yöntemleri ve bunların sıralamasına karar verilir.
Kemoterapi olmazsa olmaz mı?
Böyle bir söylem doğru olmaz. Daha evvel de belirtildiği gibi hastada uygulanacak yöntemler kanserin köken aldığı organa, hücre tipine ve evresine göre değişiklik göstermektedir. Bazı kanser tiplerinde kemoterapisiz bir tedavi mümkün değildir. (Örnek, lösemi, lenfoma gibi)
Cerrahi ne zaman nasıl?
Erken evrede bazı kanser türlerinin kür edici tedavi seçeneği cerrahidir. (Örnek, meme kanseri, kolon kanseri gibi). Ancak bazı ileri evre kanserlerde bazı koşulların sağlanması durumunda da cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.
Radyoterapi nedir, nasıl uygulanır?
Bazı radyoaktif elementleri kullanarak ve oluşan radyasyonu özel cihazlar vasıtasıyla kanserli bölgelere yönlendirerek tümörü olduğu bölgeden yok etmek amacıyla uygulanır.
İntegratif tıp, yani tamamlayıcı tedavileri nasıl kullanabilirim?
Bu konu suistimale müsait bir alan olduğundan İntegratif yani tamamlayıcı tıp uygulamaları konusunda sertifikalı ve bu konuda bilgi ve tecrübesi olan tıp hekimlerine başvurulması önerilir.
Akıllı ilaç ne demektir, uygulanmasına nasıl karar veriliyor?
Son yıllarda moleküler keşiflerinde artmasıyla bazı kanser türlerinde moleküler hedefler bulunmuştur. Uzun araştırmalar neticesinde bu moleküler noktaları hedef alan ilaçlar geliştirilmiş ve her geçen gün bunlara yenileri eklenmektedir. Böylece kanseri daha hassas bir şekilde vuran hedefe yönelik ilaçlar değişik kanser türleri için geliştirilmiş oluyor. Bunların kullanılabilmesi için kanser hücrelerinin bu hedeflere (biyobelirteçlere) sahip olması gerekiyor. Bu biyobelirteçler patolojik inceleme sırasında kanser hücrelerinin özel boyama yöntemleriyle veya özel genetik incelemelere tabi tutularak incelenmesi gerekmektedir.
Tedavi için genetik testler niçin yapılıyor, hangi aşamada gereklidir?
Genetik testlerin uygulanma sebebi de bir önceki soruda izah edilmiştir. Bu genetik testler hastaya sistemik kemoterapi uygulama aşamasında gerekmektedir.